WSPÓŁPRACA

Krzysztof Hołowczyc

Najlepszy polski kierowca rajdowy, trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski (1995, 1996, 1999), mistrz Europy (1997) oraz trzeci zawodnik 37. edycji Rajdu Dakar w 2015, to kolejny ze znanych sportowców, który skorzystał z pomocy trenera personalnego.

Polski sport motorowy w ostatnich kilku latach ma się czym szczycić. Sukcesów w motosporcie mamy coraz więcej czego potwierdzeniem mogą być ostanie wyniki Rajdu Dakar: 3. miejsce Krzysztofa Hołowczyca w parze z Francuzem Xavierem Panserim w królewskiej kategorii samochód oraz zwycięstwo w rajdzie Rafała Sonika w kategorii quadów. Do tego dochodzi coraz lepsza jazda Roberta Kubicy, który po kilku latach spędzonych na torach Formuły 1 przerzucił się na rajdy terenowe i bierze udział w wyścigach WRC. I trzeba przyznać, że dla wielu Polaków, to właśnie Kubica był pierwowzorem, jeśli chodzi o sport motorowy w Polsce. Nie ulega wątpliwości, że występy w Formule 1 polskim sportom motorowym dały ogromnego kopa, ale o sportach motorowych, a właściwie wyścigach samochodowych głośno zrobiło się o wiele wcześniej. Powodem tego był ten, który dziś przez wielu jest noszony na rękach, Krzysztof Hołowczyc.

O występach Hołowczyca w rajdach terenowych można byłoby napisać nie jedną książkę, bo brał on udział tak w wyścigach formuły WRC, jak i ERC, choć trzeba sprawiedliwie przyznać, że sukcesy osiągał jedynie w tej mniej popularnej. Chyba że za sukces uznamy sam start w WRC, co jeszcze kilkanaście lat temu nie było takie oczywiste jak dziś. Wracając jednak do ERC największym sukcesem Hołowczyca było trzykrotne zwycięstwo w rajdzie Polski (dwukrotnie z pilotem Maciejem Wisławski i raz z Łukaszem Kurzeją) oraz mistrzostwo Europy w roku 1997. Poza tym dodajmy, że popularny „Holek” w 2013 roku zdobył Puchar Świata FIA. Jednak kariera motorowa urodzonego 4 czerwca 1962 w Olsztynie sportowca, to nie tylko rajdy terenowe. Od kilku lat regularnie startuje on w Rajdzie Dakar, który jest uznawany za najtrudniejszy wyścig motorowy na świecie, co ma potwierdzenie niestety również w ofiarach śmiertelnych, gdyż od pierwszej edycji, która została rozegrana 1979 roku, zginęło już ponad 60 osób. Wielu zawodników za sukces w Rajdzie Dakar uważa dojechanie do mety, lecz każdy w głębi serca myśli o wygraniu etapu i zdobyciu podium w klasyfikacji generalnej. Hołowczyc do historii polskiego sportu po raz kolejny przeszedł 5 stycznia 2012 roku, kiedy to jako pierwszy Polak wygrał jeden z etapów Rajdu Dakar. Ostatecznie w klasyfikacji zajął jednak dopiero 9. miejsce. Jeszcze gorzej było rok później, kiedy to na trzecim etapie Hołowczyc wraz z pilotem Felipe Palmeiro uległ groźnemu wypadkowi i musiał zrezygnować z dalszego ścigania. Jak się okazało obrażenie były dość poważne. Olsztynianin został hospitalizowany w szpitalu, gdzie okazało się, że ma złamanych kilka żeber i uraz kręgosłupa. Co ciekawe nie była to pierwsza kontuzja kręgosłupa tego zawodnika, bo w 2007 roku także na Dakarze doznał jego złamania. Jak mówi jednak jedno ze znanych w Polsce przysłów „Co się odwlecze, to nie uciecze”. I tak oto w zakończonej przed kilkunastoma dniami 37 edycji rajdu Hołowczyc wraz z pilotem Xavierem Panserim na metę w Buenos Aires dojechał na trzecim miejscu, wywalczając tak upragnione podium Dakaru.
 

 
Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że sukces ten rodził się w bólach i od samego zawodnika wymagał wielkiej wytrwałości. Obciążony kręgosłup, co chwilę dawał o sobie znać, co z pewnością nie było pomocne w przygotowaniach. Z pomocą przyszedł trener personalny, współzałożyciel Personal Trainers, Marcin Woźniak, który od początku do końca czuwał nad rehabilitacją Hołowczyca i dbał o to, aby ten jak najszybciej w dobrej kondycji wrócił do zawodowego ścigania. I tak oto silna wola sportowca w połączeniu z niekwestionowaną wiedzą Marcina Wożniaka przyniosła nam największy sukces w sportach motorowych w kategorii samochodów. Pamiętajmy w związku z tym, że sukces ten miał wielu ojców. Mechanicy, sponsorzy, trener personalny, pilot — oni, jak i wielu innych, których nie sposób wymienić, pracowali na sukces polskiego króla wyścigów, Krzysztofa Hołowczyca.
 


Materiał wideo z programu „UWAGA” emitowanego w telewizji TVN, gdzie możecie podpatrzeć w akcji Naszego Personalnego :)
ZOBACZ MATERIAŁ

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc