AKTUALNOŚCI

Uprawianie sportu, a kondycja układu nerwowego.

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 4 kwietnia, 2014

Nikogo nie trzeba przekonywać, że regularna aktywność fizyczna niesie ze sobą mnóstwo dobrego – zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia czy wyglądu. Lista korzyści rośnie z liczbą kolejnych odkryć naukowych. Najnowsze badania grupy naukowców z Biozentrum przy uniwersytecie w Basel sugerują, że uprawianie sportu poprawia nie tylko sprawność i kondycję mięśni. Wzmacniane są również połączenia między włóknem mięśniowym, a komórką nerwową. Zmiany te wywołuje komórka mięśniowa na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Odkrycie szwajcarskich naukowców wcale się na tym nie kończy – okazuje się, że zwiększone stężenie białka PGC1α w mięśniu również indukuje taki sam efekt. Wyniki tych eksperymentów mogą mieć kluczowe znaczenie w leczeniu takich chorób, jak dystrofie mięśniowe czy stwardnienie zanikowe boczne.

 

Wiosna. Chodniki, ścieżki w parkach, a nawet ulice i drogi rowerowe mienią się wszelkimi kolorami… strojów sportowych. Biegacze, amatorzy kolarstwa i nordic walkingu widoczni są wszędzie, o każdej porze dnia. Prawdopodobnie i Ciebie można zaliczyć do grupy aktywnych. Jeśli tak – na pewno wiesz, że z treningu na trening możliwości naszego ciała wzrastają. Fakt ten ze zdziwieniem odkrywają Ci, którzy za uprawianie sportu biorą się po raz pierwszy w życiu. Zazwyczaj jest to uczucie tak przyjemne, że gdyby nie ograniczenia czasowe, początkujący mogliby trenować długimi godzinami. Odpowiedzialnym za ten efekt jest białko PGC1α – gra ono kluczową rolę w adaptacji mięśniowej.

Grupa badawcza pod przewodnictwem Prof. Christopha Handschina odkryła, że wysiłek wpływa nie tylko na kondycję mięśni, ale także na stan połączeń synaptycznych między nerwami, a mięśniami.
W jaki sposób zmieniają się nasze mięśnie w trakcie treningu lub w przebiegu choroby, która dotyka układu ruchu? Christoph Handschin i jego drużyna zadawali sobie to pytanie przez długie lata. W przeszłości przeprowadzili już badania, w których udowodnili kluczową rolę proteiny PGC1α w adaptacji włókna mięśniowego. Białko to wywiera wpływ na geny, które powodują zmiany struktury włókna po to, by mogło ono sprostać w przyszłości trudniejszym zadaniom, niż te, którym poddano je w czasie poprzednich ćwiczeń. Kiedy mięsień nie jest prawie wcale używany lub przebiega w nim proces chorobowy, stężenie białka PGC1α jest bardzo niskie. Wzrasta ono wtedy, gdy mięsień aktywnie się kurczy. Wypływa stąd wniosek, iż zwiększenie stężenia PGC1α wprowadzi mięsień w stan, w jakim byłby po wykonaniu ćwiczeń.

1311943179_sinaps
Najnowsze badania poszerzyły naszą wiedzę o tej proteinie. Okazuje się, że zwiększona ilość PGC1α w mięśniu wzmacnia również połączenia synaptyczne. Dzieje się to na zasadzie sprzężenia zwrotnego – włókno mięśniowe wywiera wpływ na neuron motoryczny, który wcześniej pobudził je do działania. Wywołuje to korzystny wpływ na kondycję zdrowotną synapsy, zwiększają się też jej możliwości regeneracyjne i niejako przyzwyczaja się ona do spełniania większych wymagań (pośredniczenia w wykonywaniu trudniejszego wysiłku).

synapse_lg
Do tej pory wpływ mięśnia na połączenie z komórką nerwową zauważono jedynie w czasie rozwoju embrionalnego, kiedy zarówno układ ruchu, jak i układ nerwowy są w fazie rozwoju. Profesor Handschin zwraca na to uwagę i podkreśla, iż wyniki jego badań są tym bardziej zaskakujące, że wszystkie systemy w organizmie dorosłego człowieka są przecież w pełni rozwinięte. Dodaje również, że obecnym celem jego grupy naukowców jest poznanie dokładnego sygnału, który sprawia, iż wzmacnia się połączenie synaptyczne, a następnie wykorzystanie wyników badań w leczeniu chorób układu nerwowego i mięśniowego.
Białko PGC1α jest już używane w leczeniu – podaje się je tym chorym na dystrofie mięśniowe i stwardnienie zanikowe boczne, którzy całkowicie utracili zdolność ruchu. Po wystąpieniu poprawy, chorzy Ci mają być poddani terapii ruchowej i aktywnie brać udział w rehabilitacji.

MUSCLE_FIBERS_web_000_000_001

 

 

Bibliografia:

  1. Anne-Sophie Arnold, Jonathan Gill, Martine Christe, Rocío Ruiz, Shawn McGuirk, Julie St-Pierre, Lucía Tabares, Christoph Handschin. Morphological and functional remodelling of the neuromuscular junction by skeletal muscle PGC-1αNature Communications, 2014; 5 DOI: 10.1038/ncomms4569

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc