AKTUALNOŚCI

Poczuj się jak galernik, czyli słów kilka o ergometrze wioślarskim.

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 12 marca, 2014

   Ergometr wioślarski (ang. indoor rower) to znane od dawna i wciąż zyskujące na popularności urządzenie treningowe.

  • Historia

Okazuje się, że pierwsza maszyna symulująca wiosłowanie powstała w 4 w. p. n. e. i służyła jako uzupełnienie treningu żołnierzy ateńskiego admirała Chabriasa.
Doniesienia o prototypach dzisiejszego ergometru pochodzą także z drugiej połowy XIX wieku – w latach 1850 – 1960 najpopularniejsze były urządzenia, których zasada działania oparta była o liniowy opór pneumatyczny.
Zyskująca na popularności maszyna treningowa zaczęła pojawiać się w co raz innych odsłonach. Zmieniał się nie tylko wygląd urządzenia, ale również typ napędu. Różne jest także źródło oporu: może to być linka magnetyczna, powietrze, a nawet woda.

Water_Rower

Dlaczego warto włączyć do swojego planu treningowego ćwiczenia na ergometrze?

W czasie treningu na ergometrze pracuje 95% mięśni ciała i każdy z nich zostaje pobudzony do wzrostu (w rankingu najbardziej rozwijających całe ciało dyscyplin sportowych wioślarstwo zajmuje 2 miejsce). Może z wyjątkiem mięśnia piwnego. Ten jako jedyny kurczy się w oka mgnieniu (przy zachowaniu odpowiedniego sposobu odżywiania i regularnym trenowaniu). Urządzenie to sprawdza się zarówno w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, jak i budowania masy mięśniowej.

ergo
Jeśli ciekawi Cię ile kalorii tracisz w czasie treningu, zajrzyj na tę stronę: http://supertrening.net/kalkulator-kalorii/6-60-ergometr+wioslarski/80

Ergometr jest również niezawodny w kwestii budowania wytrzymałości i poprawy kondycji. Ćwiczenia na tej maszynie są uzupełnieniem treningów większości sportowych. Również dlatego, iż ergometr zapewnia pewną niezależność – trening na nim wykonamy mimo złej pogody. Kolejnym plusem są jego niewielkie rozmiary. Jeśli planujesz zakup sprzętu do ćwiczeń w domu, powinieneś poważnie zastanowić się nad „wioślarzem”. Niech jednak nie zmylą Cię niewielkie gabaryty – po solidnym treningu będziesz odczuwał palenie w każdym włóknie mięśniowym.

Zalety ergometru wcale się na tym nie kończą! Nowoczesne modele posiadają wiele udogodnień – oprócz tego, że zmierzysz wydajność swojej pracy w watach, kaloriach, minutach, metrach, możesz również skorzystać z gotowego treningu. Ponad to, niektóre z trenażerów posiadają funkcję zapisu danych, stąd możesz wyrzucić stary notes, a jako dziennik treningowy posłuży sama maszyna do ćwiczeń.

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący?

Jednym z częściej popełnianych błędów przez początkujących użytkowników ergometru jest ustawianie zbyt wysokiego oporu – oprócz szybkiego przeciążenia mięśni i stawów grozi Ci równie szybkie zniechęcenie się. Tak, jak w przypadku każdej innej dyscypliny, ważna jest cierpliwość ćwiczącego i zdobywanie doświadczenia z czasem.

Dlaczego ważne jest zachowanie odpowiedniej techniki?

Odpowiedź na to pytanie szybko pozna osoba, która po raz pierwszy korzysta z ergometru. Okazuje się, że nawet jeśli wykazujesz się dużą siłą i świetną kondycją, nie „zajedziesz” daleko, gdy zignorujesz elementarne zasady wiosłowania. Kiedy przerzucisz pracę na mniejsze partie mięśniowe, szybko poczujesz zmęczenie i prawdopodobnie nie wykonasz takiego treningu, jaki planowałeś. Zacznijmy od wyodrębnienia faz pracy na ergometrze.

Fazy cyklu wioślarskiego:

  • chwyt/faza początkowa

Ugnij nogi w kolanach, tak by być jak najbliżej koła zamachowego, a golenie były ustawione prostopadle do podłogi. Wyprostuj ręce, pochyl tułów, ale nie za mocno, by plecy nie przenosiły za dużych obciążeń, kiedy zaczniesz ciągnąć uchwyt

ergometr01-5223f4d411f73edf0ec09b5dd1c4ac9f

  •  przeciągnięcie

Odepchnij się nogami z całej siły. Siodełko jedzie do tyłu. Kiedy uchwyt przekroczy linię kolan, do pracy włącz plecy – odchyl się – oraz ręce.

gal2-a9761d17b277a2d8c53bac7b9187e847

  • odepchnięcie (wykończenie)

W chwili, gdy nogi osiągną pełny wyprost, dociągnij siłą rąk uchwyt do brzucha i odchyl korpus. Pamiętaj, by przedramiona były cały czas równoległe do podłoża.

gal3-aa31e4d11d252bfc6287a5a8cee135b6

  • podjazd (powrót)

Fazę powrotu do pozycji początkowej rozpocznij od wyprostowania rąk. Po chwili zacznij zginać też plecy, a kiedy uchwyt przekroczy linię kolan, ugnij nogi i ustaw się w pozycji wyjściowej.

  • Najczęściej popełniane błędy przy wiosłowaniu to:
  1. Przeniesienie pracy z nóg na ręce i tułów w fazie pierwszej
  2. Wiosłowanie ze zgiętymi łokciami lub nadgarstkami.
  3. Podciąganie uchwytu zbyt wysoko.
  4. Za mocne pochylanie się do przodu przy powrocie.

 Przykładowy plan treningowy:

wodergo

 

Bibliografia:
http://www.menshealth.pl/fitness/Ergometr-galernik-z-wyboru,2935,1
http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-ergometrze-wioslarskim
http://www.bodyinfo.pl/ergometr-wioslarski-wszystko-w-jednym.a186
http://www.runners-world.pl/trening/Forma-w-domu-trening-na-ergometrze,3620,1
http://en.wikipedia.org/wiki/Indoor_rower

 

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc