AKTUALNOŚCI

Otyłość, a zmiany nowotworowe. Czy jesteś w grupie ryzyka?

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 17 kwietnia, 2014

Otyłość. Zjawisko znane każdemu. Mimo milionów dolarów wydawanych na jej zwalczanie, liczba osób z BMI przekraczającym 30 zwiększa się każdego roku, a jeśli wierzyć prognozom WHO tendencja wzrostowa utrzyma się przynajmniej przez kolejne kilkanaście lat. Wiąże się to z coraz częstszym występowaniem cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zmian miażdżycowych, zawałów, wylewów… Konsekwencje nadmiernego zatłuszczenia ciała można by mnożyć jeszcze długo. Jednak przez ostatnie lata spokoju nie dawało pytanie: „czy otyłość ma wpływ na zmiany nowotworowe”?

obesity_chart

Skala BMI i podstawowa klasyfikacja.

Odpowiedzi na to pytanie szukała grupa naukowców z National Institutes of Health (NIH) w Stanach Zjednoczonych, pod przewodnictwem Dr Paula Wade’a i dr Thomasa Elinga z National Institute of Environmental Health Sciences (należącego do NIH). Wyniki ich badań ukazały się 1 kwietnia na łamach czasopisma Cell Metabolism (Metabolizm Komórki).

Według dr Elinga, doświadczenia wykazujące związek między otyłością, a nowotworzeniem były przeprowadzane już wcześniej, jednakże nie poznano dotychczas dokładnych zależności między tymi dwoma zjawiskami. Aby dowiedzieć się jak zachodzą odpowiednie procesy, on i pozostali naukowcy stosowali na 2 grupach myszy dietę, w których 60 % kalorii pochodziło ze smalcu. Pierwsza grupa myszy posiadała ludzką wersję genu, zwanego NAG – 1. Poprzednie eksperymenty przeprowadzane na gryzoniach wykazały, iż obecność aktywnej formy tego genu stanowi ochronę przed nowotworem okrężnicy. Druga grupa myszy nie posiadała NAG – 1.
Zwierzęta z aktywną formą genu nie przybierały na masie, mimo wysoko tłuszczowej diety, natomiast druga grupa szybko utyła. Nie była to jednak jedyna różnica, którą zauważyli badacze.

Fatmouse

Porównanie osobników z obu grup.

„Wnikliwe testy na otyłych myszach wykazały obecność molekularnych sygnałów, które świadczą o toczącym się procesie nowotworzenia. Nie wykryto ich u myszy z genem NAG – 1” mówi doktor Eling.

Naukowcy pobrali komórki jelita grubego od zwierząt i analizowali specyficzne białka, tzw. histony. Cząsteczki te są znajdują się w jądrach każdej żywej komórki i biorą udział w organizacji i stabilizacji struktury DNA. Czasami histony zostają poddane procesowi acetylacji – do powierzchni histonu doczepia się inna cząstka – znacznik. Wzory przebiegu acetylacji są różne i zależą od innych procesów chemicznych zachodzących w komórce.

Dr Wade zaznaczył, że rodzaj acetylacji przebiegających w komórkach myszy otyłych był całkowicie inny, niż w przypadku myszy z NAG – 1. Wzór reakcji u zatłuszczonych osobników przypominał ten, który pojawił się w przeszłości u gryzoni z rakiem odbytnicy i okrężnicy. U zwierząt, które przybierały na wadze zauważono również aktywację kolejnych genów powiązanych z powstawaniem wadliwych komórek, co sugeruje, że otyłe myszy były predysponowane do zmian nowotworowych.

bowel-cancer_1

Stadia rozwojowe nowotworu okrężnicy.

„Wszelkie istniejące wcześniej zmiany w tkankach okrężnicy u tych zwierząt mają skłonność do szybkiego rozwijania się i przechodzenia w formy złośliwych nowotworów. To samo może występować u ludzi.” ostrzega dr Wade.

Wade i Eling mają zamiar dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób otyłość zwiększa szanse wystąpienia nowotworu okrężnicy i odbytnicy. Według sugestii Wade’a, sygnał do rozwoju komórek zmienionych chorobowo wysyłają komórki tłuszczowe, jednak odpowiedzi może być znacznie więcej i mogą być o wiele bardziej skomplikowane. Odnalezienie „odpowiedzialnych” struktur będzie miało duże znaczenie w leczeniu nowotworów układu pokarmowego.
Dopóki jednak naukowcy nie znajdą odpowiedzi na trapiące ich pytania, ekipa Personal Trainers zaleca dmuchać na zimne i trzymać się jak najdalej od groźnej otyłości. Jeśli nie wiesz jak walczyć z dodatkowymi kilogramami – chętnie udzielimy Ci cennych rad z zakresu żywienia i treningu.

otylosc-brzuszna

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc