AKTUALNOŚCI

Legendy sportu. #3 Kanadyjski Samson

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 31 marca, 2014

Cyprien-Noé Cyr, znany jako Louis Cyr urodził się 11 października 1863 roku w niewielkiej miejscowości Saint-Cyprien-de-Napierville pod Montrealem. Według niektórych źródeł, w dniu narodzin ważył ponad 8 kg i już od najmłodszych lat zadziwiał wszystkich ogromną siłą. Duże gabaryty Louis odziedziczył po matce, która przy wzroście 185 cm ważyła 120 kg. W wieku 12 lat, zimą, Louis rozpoczął pracę w tartaku i szybko zyskał sławę jako najsilniejszy robotnik w zakładzie. Pozostałą część roku przepracowywał w gospodarstwie rodziców. W roku 1878 Cyr z całą rodziną przeprowadził się do Lowell, Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Tam zmienił imię z Cyprien-Noé na łatwiejsze do wymówienia Louis. W wieku 17 lat, ważący 104 kg siłacz, dał pierwszy pokaz swoich niezwykłych umiejętności przed większą publicznością. W czasie zawodów sportowych w Bostonie uniósł drewnianą platformę, na której stał dorosły koń, ważący ok. 750 kg. Sukces ten nie zaprocentował jednak finansowo – Louis nawiązał współpracę z organizatorem pokazów, MacSohmerem, który okazał się być oszustem i nie wypłacił siłaczowi należnej kwoty. W 1882 roku Cyr poślubił Melinę Courtois, piękną dziewczynę ze swojego rodzinnego miasta. Przez rok mieszkali w Kanadzie, gdzie Louis pracował jako drwal. Po powrocie do Lowell podjął się pracy w policji, z czym również wiąże się pewna anegdota. Podczas nocnego patrolu Cyr natknął się na dwóch mężczyzn walczących na noże, obezwładnił ich i zaniósł na komisariat, trzymając każdego z nich pod pachą.

louis-cyr

W roku 1886 Louis został uznany za najsilniejszego Kanadyjczyka po tym, jak podniósł ważący 181 kg (inne źródła mówią o 218 kg) głaz, pokonując tym samym ówczesnego mistrza Dawida Michaud.
Następne lata Cyr spędził na dawaniu profesjonalnych pokazów, które cieszyły się ogromną popularnością. Do największych osiągnięć strongmana zalicza się między innymi uniesienie na plecach platformy z 18 mężczyznami, której ciężar oszacowano na 1800 kg. Na kartach historii zapisał się też dzień, w którym podniósł odważnik ważący ponad 250 kg palcem wskazującym prawej ręki. Oprócz tego wykonywał martwy ciąg z obciążeniem 238 kg, wyciskał nad głową 158 kg i uniósł jedną ręką 447 kg, który to rekord po dziś dzień nie został pobity. Za najbardziej wyczynowy popis uznaje się ten, w którym Cyr utrzymał 4 konie – po 2 z każdej strony, przywiązane do swoich ramion.20090302182818
1894 roku Louis założył cyrk objazdowy, jednak już po 6 latach musiał zrezygnować z dawania pokazów, ze względu na problemy ze zdrowiem. 10 listopada 1912 roku zmarł z powodu zapalenia kłębuszków nerkowych.
Mimo, iż niektóre z rekordów Louisa zostały pobite, do dziś jest on uznawany za najsilniejszego człowieka, jaki kiedykolwiek żył na świecie. Jego nazwisko pamiętane jest po dziś dzień

Ciekawostki:
W 2013 roku na kinowe ekrany wszedł film biograficzny poświęcony Louisowi Cyrowi. W rolę siłacza wcielił się Antoine Bertrand.
Matka Louisa wierzyła, że ogromna siła jej syna drzemie w jego długich włosach – tak, jak w przypadku biblijnego mocarza Samsona.
W przeciwieństwie do matki i dziadka Cyra, jego ojciec nie wyróżniał się ani siłą, ani wzrostem, ani też masą ciała.

 

Monument_Louis_Cyr_03

 

Bibliografia:
http://kronikamontrealska.com/2013/07/19/silacz-wszechczasow-louis-cyr/
http://www.thehumanmarvels.com/louis-cyr-the-strongest-man-in-history/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Louis_Cyr
http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_Cyr
http://www.sfd.pl/LOUIS_CYR__Dziewi%C4%99tnastowieczny_Samson-t478042.html
http://www.filmweb.pl/film/Louis+Cyr-2013-694991

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc