AKTUALNOŚCI

Legendy sportu. #2 Człowiek bez skazy

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 13 lutego, 2014

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, kto założył pierwszy klub fitness? A może stawiałeś sobie pytania dotyczące genezy samej kulturystyki?

Wbrew pozorm kult siły, sprawności fizycznej i wysportowanej sylwetki nie powstał w ostatnich latach. Jego początki datować można na drugą połowę XIX wieku, a wiąże się on bezpośrednio z człowiekiem- legendą- Eugenem Sandowem.

Eugen Sandow, a właściwie  Friederich Wilhelm Müller urodził się 2 kwietnia 1867 roku w pruskim Królewcu(obecnie Kalingrad). Jego ojciec, z pochodzenia Niemiec, był jubilerem. Dobre zarobki umożliwiły kształcenie syna nie tylko w dobrych szkołach, ale również przez podróże.

Zwiedzając Rzym, piętnastoletni wówczas Eugen ujrzał po raz pierwszy rzeźby, przedstawiające antycznych herosów i bogów. Podobno właśnie wtedy Sandow zdecydował, iż chce poświęcić życie rozwojowi sylwetki, by chociaż zbliżyć wygląd swojej sylwetki do wyglądu boskich ciał.

W 1885 roku Friederich opuszcza Prusy w celu uniknięcia obowiązkowej służby wojskowej. Podróżując po Europie dołącza do grupy cyrkowej i przyjmuje pseudonim- Eugen Sandow.

4 lata później Müller przybywa do Londynu. Już po kilku pierwszych pokazach zdobywa rzeszę zachwyconych i zdumionych fanów. Brytyjskie gazety wychwalały doskonałą sylwetkę Sandowa. Ten imponował nie tylko wspaniałym wyglądem- w parze z ogromnymi mięśniami szła ogromna siła. W czasie wieczornych przedstawień Eugen unosił 30- kilogramowe odważniki jednym palcem. Udało mu się także pobić światowy rekord wykonując przysiad ze sztangą ważącą 120 kg.

sandow1

Wspaniale ukształtowane ciało Sandowa przyciągały na pokazy tysiące widzów. Wśród nich byli nawet członkowie rodziny królewskiej. Po osiągnięciu sukcesu w Europie, Sandow wyruszł za ocean. Amerykańska publiczność również była zdumiona proporcjami i zdolnościami pierwszego kulturysty, szybko przylgnął do niego pseudonim  „człowiek bez skazy”. Prusak występował zarówno dla wielotysięcznych tłumów, jak i przed mniejszymi grupami, tworzonymi przez śmietankę towarzyską Stanów Zjednoczonych.  Prezentacja sylwetki połączona była z pokazem siły- Sandow rozrywał łancuchy, kruszył betonowe bloki, przenosił olbrzymie ciężary.

Wciąż rosnący w popularność siłacz nie spoczął na laurach- przyjął propozycję wytwórni filmowej Thomasa Edisona i pozwala nakręcić o sobie kilkuminutowy film, który staje się hitem na skalę całego kraju. W wieku 26 lat, za namową agenta Sandow wydaje swoją autobiografię. Niedługo po tym, Sandow ma dać swój najwspanialszy pokaz i sprostać nie lada wyzwaniu- przed 20 tysięczną publicznością ma zmierzyć się z lwem. W ciszy i napięciu siłacz pokonuje króla zwierząt i tym samym osiąga status legendy.

Zarobiwszy olbrzymie pieniądze, Sandow postanawia ustatkować się. Zakłada rodzinę i rozpoczyna przygodę z biznesem. Jego pierwszą inwestycją jest siłownia dla arystokracji. Według obietnic, regularne treningi pod okiem i wedle zaleceń trenera miały błyskawicznie przynieść rezultaty. Sandow propagował jedzenie 5 posiłków dziennie, a przy swoim klubie otworzył restaurację, która serwowała dania wedle przepisów strongmana.

Wkrótce po tym Eugen rozpoczął budowę klubów w biedniejszych dzielnicach dla tych, których nie było stać na wstęp do jego pierwszej placowki. Równolegle zaczął wydawać czasopismo o tematyce sportowej.
Korzystając z pomocy dwóch asystentek, odpowiadał na listy wszystkich czytelników, opracowując dla nich indywidualny schemat zajęć. Propagował zdrowy styl życia, zachęcając do kąpieli w zimnej wodzie, przestrzegając przed kawą i alkoholem. Przypominał również o korzyściach płynących z odpowiednio długiego snu. Sam unikał alkoholu, często pił słabą zieloną herbatę i spał co najmniej dziewięć godzin.

sandow2

Po wybuchu wojny w brytyjskiej kolonii w RPA, Sandow proponuje Angielskiemu rządowi swe usługi- szkoleni przez niego trenerzy mają szybko i skutecznie poprawić warunki fizyczne żołnierzy. Biznesowe imperium rozrasta się- liczba klubów sięga już 120, kulturysta finansuje wyprawę na biegun północny, a także wspiera organizację Igrzysk Olimpijskich nad Tamizą. Sandow rozpoczyna produkcję i dystrybucję damskiej bielizny, gorsetów, kakao i czekolady.
Po wybuchu wojny w 1914, za sprawą prasy, która wypomina Sandowowi jego niemieckie korzenie, siłacz- biznesmen traci popularność. Sklepy przestają sprzedawać produkowane przez niego towary, a amatorzy nie odwiedzają już klubów fitness.

Pierwszy kulturysta zmarł 14 października 1925 roku w Londynie. Mimo utraty popularności w ostatnich kilkunastu latach życia, na pogrzebie gromadzi się 10 tysięcy osób.

 

Bibliografia:

http://www.fight-club.pl/art/37/_Eugene_Sandow_-pierwszy_kulturysta_%C5%9Bwiata

http://www.sandowplus.co.uk/

http://www.huffingtonpost.com/2013/10/15/eugen-sandow-the-worlds-first-hunk_n_4100969.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Eugen_Sandow

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eugen_Sandow

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc