AKTUALNOŚCI

Legendy sportu. #1 Król Żelaza

Przez Karol Gołębiewski | W Artykuły | 5 lutego, 2014

           Zishe Breitbart urodził się 22 lutego 1893 roku w Strykowie-niewielkim miasteczku położonym w woj. łódzkim, nad rzeką Moszczenicą. Jak większość mieszkańców, ojciec Zishego również zajmował się rzemiosłem- był kowalem. Nikogo więc nie dziwiło, iż od najmłodszych lat przyuczuał swojego syna zawodu, aby  ten w przyszłości przejął jego warsztat. Niektóre źródła donoszą, iż Zishe zaczął nabywać doświadczenia z młotem i kowadłem już w wieku 4 lat. Jak można się domyślić, użycie młota kowalskiego wymaga niemałej krzepy, przypuszcza się więc, iż to nie tylko lata spędzone w Strykowie i praca w warsztacie pozwoliły rozwinąć Breitbartowi niezwykłą siłę- bez wątpienia dużą rolę odegrały tu geny.  Niektóre źródła donoszą, iż Zishe był niesfornym dzieckiem i nastolatkiem- został wyrzucony z kilku szkół za pobicie kolegów. Brak wykształcenia zmusił go do poszukania pracy. Znalazł ją w obwoźnej trupie cyrkowej- występował jako siłacz, klaun i akrobata.

Po wybuchu Wielkiej Wojny został wcielony do rosyjskiej armii, a nieługo potem trafił do niewoli.

Kiedy Wojna zakończyła się, Zishe zdecydował o zamieszkaniu na stałe w Berlinie. Utrzymywał się z pokazów, które dawał na targach i ulicach. Wśród widzów znalazł się również dyrektor słynnego Cirus Busch i zaproponował Breitbartowi angaż.

Zishe przyjął wtedy pseudonim- Król Żelaza. Szybko stał się gwoździem programu najznamienitszego cyrku w Europie. Jego występy obejmowały wyginanie żelaznych prętów, podków, wbijanie gwoździ gołymi rękoma, rozrywanie łańcuchów, przegryzanie monet.

Kilka „numerów” różniło się jednak od pozostałych. Jeden z bardziej spektakularnych pokazów siły Zishego wymagał użycia „pomocników”- Król Żelaza trzymał w rękach lonże dwóch koni. Te, chociaż próbowały iść, nie mogły ruszyć się z miejsca.

Na fotografii został uwieczniony występ(wykonany w Cyrku Staniszewskich), w czasie którego Breitbart trzyma na klatce piersiowej motodrom- silos przypominający olbrzymią beczkę, wewnątrz której jeździło dwóch motocyklistów.

Do historii przeszedł również performance, w czasie którego Zishe leżąc utrzymuje na klatce piersiowej betonowe bloki, po których przechodzą kolejno byk, słoń, a następnie przejeżdza po nim samochód.

Breitbart za życia stał się legendą. Występował w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii, całej Polsce, Czechach. Dzięki uwielbieniu publiki wystąpił też w dwóch filmach (jeden z nich to niemiecki Der Eisenkönig). Jego wizerunek wykorzystywano w reklamach, a nawet na kartkach świątecznych. Patronował też korespondencyjnemu kursowi tężyzny fizycznej. Był również współautorem książki dla początkujących kulturystów i ciężarowców pt. Muscle Power.

Siłacz zmarł 12 października 1925 w Berlinie w skutek nieszczęśliwego wypadku. Kiedy gołymi rękoma przebijał deski gwoździami użył zbyt dużo siły i jeden z gwoździ wbił się w jego nogę. Wyglądająca niegroźnie rana okazała się być śmiertelną, ze względu na zakażenie, które się wdało. Mimo wielu prób ratowania Breitbarta(wśród których była amputacja obu nóg) nie przeżył.

Nekrolog strongmana umieszczono nawet w New York Timesie, a w „Naszym Przeglądzie” pisano:

„Na ciało Twoje wielkie – czarne grudki ziemi

Ciskali łopatami wychudli grabarze.

Schylili się nad Tobą przerażeni, niemi.

Rydle z rąk im wypadły – odwrócili twarze.

Bo wiedzieli, że piorun wygasły dziś grzebią

Marmurową kolumnę, którą los zdruzgotał!!!”

personal-trainers.pl © 2013. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekty UE       xhost.cc